MAX4999ETJ+ OverviewIt can be applied to a wide range of applications, including {0}.
MAX4999ETJ+ FeaturesMAX4999ETJ+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4999ETJ+ Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 12Ohm |
| Applications | USB |
| Max Power Dissipation | 2.759W |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4999 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 5μA |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 300 ps |
| Turn On Delay Time | 10 μs |
| Logic Function | Multiplexer |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 1.2 GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.005mA |
| Turn-Off Delay Time | 10 μs |
| On-State Resistance (Max) | 12Ohm |
| High Level Output Current | 60mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 27 dB |
| USB | USB 2.0 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Signal Current-Max | 0.06A |
| Height | 750μm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10 µs |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4999 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 12 Ohms |
| Off Time - Max | 10 us |
| On Time - Max | 10 us |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 12 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 2.759 W |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Configuration | 1 x 8:1 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 5 µA |
| -3db Bandwidth | 1.2GHz |
| High Level Output Current | 60 mA |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | USB Switch ICs |
| Features | USB 2.0 |
| Width | 5.1 mm |
| Height | 750 µm |
| Length | 5.1 mm |