MAX4999ETJ+T OverviewWhen using this part, it is possible to find {0}.
MAX4999ETJ+T FeaturesMAX4999ETJ+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4999ETJ+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 12Ohm |
| Applications | USB |
| Max Power Dissipation | 2.759W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4999 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 5μA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.005mA |
| -3db Bandwidth | 1.2GHz |
| On-State Resistance (Max) | 12Ohm |
| High Level Output Current | 60mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 27 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.8Ohm |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Signal Current-Max | 0.06A |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |