General DescriptionThe MAX5052/MAX5053 current-mode PWM controllers contain all the control circuitry required for the design of wide-input-voltage isolated and nonisolated power supplies. The MAX5052 is well suited for universal input (rectified 85VAC to 265VAC) or telecom (-36VDC to -72VDC) power supplies. The MAX5053 is well suited for low-input-voltage (10.8VDC to 24VDC) power supplies.Features♦ Available in a Tiny 8-Pin µMAX Package
♦ Current-Mode Control
♦ 50W Output Power
♦ Universal Offline Input Voltage Range
Rectified 85VAC to 265VAC (MAX5052)
♦ VIN Directly Driven from 10.8V to 24V Input
(MAX5053)
♦ Digital Soft-Start
♦ Programmable Input Startup Voltage
♦ Internal Bootstrap UVLO with Large Hysteresis
(MAX5052)
♦ Internal Error Amplifier with 1% Accurate
Reference
♦ Thermal Shutdown
♦ 45µA (typ) Startup Supply Current
♦ 1.4mA (typ) Operating Supply Current
♦ Fixed Switching Frequency of 262kHz ±12%
♦ 50% Maximum Duty-Cycle Limit
(MAX5052A/MAX5053A)
♦ 75% Maximum Duty-Cycle Limit
(MAX5052B/MAX5053B)
♦ 60ns Cycle-by-Cycle Current-Limit Response TimeApplications Universal Input AC Power Supplies
Isolated Telecom Power Supplies
Networking Systems
Computer Systems/Servers
Industrial Power Conversion
Isolated Keep-Alive Circuits
12V Boost Regulators
12V SEPIC Regulators
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MAX5052A |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 8-uMAX |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Either |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Voltage-Start-Up | 22V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10.8 V ~ 24 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | 262kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Control-Features | EN |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Output-Current | 1000 mA |
| Switching-Frequency | 262 kHz |
| Part-#-Aliases | MAX5052A |
| Package-Case | USOP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |