MAX5406EUM+ OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case. The device has a 2 channel. Here is a list of Audio Signal Processor functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Consumer Audio. There is a delivery within 2.7V~5.5V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C~85°C TA range. On the chip, 48 terminations are present. If you search for the MAX5406 family, you will find similar parts. Here are the device specifications: 32-Tap. The chip contains 48 pins.
MAX5406EUM+ FeaturesWith 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
MAX5406EUM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5406EUM+ Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5406 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Pushbutton |
| Output Current | 15mA |
| Output Power | 1.282W |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Specifications | 32-Tap |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance Law | LINEAR |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 6.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | TIN |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5406 |