MAX5410EEE+T OverviewThe package contains 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.There are 32 positions in pentometer.The terminations are 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 16 pins.Mount in the direction of Surface Mount.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 10kOhm.The MAX5410 family includes pentometer.There are 16 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Mute, Zero-Cross Sense.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Voltage can be delivered at 5V.A maximum supply current of 100μA can be handled by digital potentiometer.
MAX5410EEE+T FeaturesAvailable in 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MAX5410EEE+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5410EEE+T Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Mute, Zero-Cross Sense |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MAX5410 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 100μA |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 1000 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Length | 4.89mm |
| Height Seated (Max) | 1.73mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |