MAX5410ETE+ OverviewA package containing it contains 16-WQFN Exposed Pad.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 32 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 32 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In the MAX5410 family, pentometer belongs.Mute, Zero-Cross Sense can be found using this digital variable resistor.There is a possibility of delivering voltage at 5V.
MAX5410ETE+ FeaturesAvailable in 16-WQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
MAX5410ETE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5410ETE+ Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Mute, Zero-Cross Sense |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5410 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 1000 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |