MAX5420AEUA+T OverviewThis file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 4 taps.The terminations are set at 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 5V ±5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 15kOhm.MAX5420 family member.The potentiameter has 8 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Added features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A SINGLE 5V SUPPLYThe following are additional analog IC types: ANALOG CIRCUIT
MAX5420AEUA+T FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
MAX5420AEUA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5420AEUA+T Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 15kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM A SINGLE 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX5420 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Parallel |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Memory Type | Volatile |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 4 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 500 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |