MAX5863ETM OverviewThe package is packaged in the way that 48-WFQFN Exposed Pad would package it.In order to design this electronic part, 8, 10 Bits have been used.Using 2.7V ~ 3.3V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 2.7V ~ 3.3V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.In terms of its design, it has 48 pins.As far as the power of this electrical device is concerned, it is 2.1 W Watts.48-TQFN (7x7) is the device package used by the company as its supplier.
MAX5863ETM FeaturesMAX5863ETM ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX5863ETM AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 4 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5863 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer Lifecycle Status | LAST TIME BUY (Last Updated: 4 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Series | - |
| Power (Watts) | 2.1 W |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 8, 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Evaluation Kit | Yes |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |