MAX5863ETM+T OverviewIt is packaged in a way that resembles 48-WFQFN Exposed Pad.The electronic part in this example has been designed using 8, 10 Bits.A power supply/analog voltage of 2.7V ~ 3.3V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.7V ~ 3.3V.Approximately 2.1 W Watts are consumed by this electrical device.Supplier device package 48-TQFN (7x7) is used by the company.
MAX5863ETM+T FeaturesMAX5863ETM+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX5863ETM+T AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX5863 |
| Series | * |
| Power (Watts) | 2.1 W |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 8, 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | General Purpose |
| Power (Watts) | 2.1W |
| Max Power Dissipation | 22.8mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX5863 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |