MAX5866ETM+ OverviewIn the manner of 48-WFQFN Exposed Pad, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 10 Bits.It is part of the Tube package, which is included in the download.In the 48 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 48 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~3.3V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~3.3V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3V at all times.There is a 48 pin count that is included in this device.It can be seen from the figure that this electrical device has an output power of 2.1W Watts, which corresponds to its power rating.It is ideal to use the device at temperatures below 85°C when it is in its operating range.As for the IC used in the telecom sector, it is a RF AND BASEBAND CIRCUIT IC.
MAX5866ETM+ FeaturesMAX5866ETM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5866ETM+ AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power (Watts) | 2.1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5866 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | RF AND BASEBAND CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |