![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5940 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 67 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 30 V |
| Interface Type | Ethernet |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 39.9V ~ 67V |
| Operating Supply Voltage | 30 V to 67 V |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95 W |
| Current - Supply | 400µA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Product | Power-Over-Ethernet Controllers |
| Auxiliary Sense | No |