![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Part Number | 1SVR405521R3100 |
| Manufacturer | ABB |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5940 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 64 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 64 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 39.9V ~ 67V |
| Operating Supply Voltage | 64 V |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95 W |
| Current - Supply | 400µA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Product | Power-Over-Ethernet Controllers |
| Auxiliary Sense | No |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 470mW |
| Voltage - Supply | 39.9V~67V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 48V |
| Base Part Number | MAX5940 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Operating Supply Voltage | 64V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 67V |
| Power Supplies | 48V |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Adjustable Threshold | YES |
| Power - Max | 12.95W |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |