![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5941 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 18V ~ 67V |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95 W |
| Current - Supply | 400µA |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 18V~67V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 13V |
| Base Part Number | MAX5941 |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 36V |
| Adjustable Threshold | YES |
| Power - Max | 12.95W |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 0.3A |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |