![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5941 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 18V ~ 67V |
| Operating Supply Voltage | 18 V to 67 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 400 uA |
| Power - Max | 12.95 W |
| Current - Supply | 400µA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | No |