![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 40V~60V |
| Base Part Number | MAX5969 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 25.5W |
| Current - Supply | 270μA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5969 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 40V ~ 60V |
| Power - Max | 25.5 W |
| Auxiliary Sense | Yes |