![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Voltage - Supply | 8.7V~60V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 48V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | MAX5986 |
| Power Supplies | 48V |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 3.84W |
| Current - Supply | 3.6mA |
| Supply Current-Max (Isup) | 4.5mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5986 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Development Kit | MAX5986EVKIT# |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 8.7V ~ 60V |
| Power - Max | 3.84 W |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | Yes |