![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Outlets | (1) German Receptacle |
| Manufacturer Part Number | 4000-68123-0010710 |
| Manufacturer | Murrelektronik |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX5987 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Input Voltage, Max | 60 V |
| Input Voltage, Min | 8.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Voltage - Supply | 8.7V ~ 60V |
| Frequency | 215kHz |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 3 V to 5.6 V, 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 100mA |
| Power - Max | 6.49 W |
| Current - Supply | 3.6mA |
| Topology | Buck |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Switching Frequency | 215 kHz |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Input Voltage | 48V |
| IP Rating | IP65 |