![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA |
| Number of Pins | 4 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 320mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.7V |
| Terminal Pitch | 1.9mm |
| Base Part Number | MAX6430 |
| Function | Battery Monitor |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Watchdog Timer | No |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.0015mA |
| Min Reset Threshold Voltage | 1.2V |
| Max Reset Threshold Voltage | 5.5V |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Number of Cells | 2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |