![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN |
| Max Power Dissipation | 1.667W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX6783 |
| Function | Battery Monitor |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 10μA |
| Output Current | 20mA |
| Max Supply Current | 10μA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Watchdog Timer | No |
| Fault Protection | Reverse Battery |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Number of Cells | 4 |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |