MAX7356ETG+T OverviewThe {0} package contains the device.
MAX7356ETG+T FeaturesMAX7356ETG+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX7356ETG+T Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| RoHS | Yes |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX7356 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | I²C |
| Configuration | 1 x 8:1 |
| Number of Channels | 1 |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 24Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.3V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | Multiplexers |
| Features | Bi-Directional |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Feature | Bi-Directional |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Applications | I2C |
| Max Power Dissipation | 1.111W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX7356 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Operating Supply Current | 70μA |
| Propagation Delay | 300 ps |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.3V~5.5V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |