MAX7357EUG+T OverviewThere is a possibility of finding {0} when using this part.
MAX7357EUG+T FeaturesMAX7357EUG+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX7357EUG+T Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Feature | Bi-Directional |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Applications | I2C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX7357 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| On-State Resistance (Max) | 24Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.3V~5.5V |
| Width | 4.4mm |
| Length | 7.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |