MAX7358ETG+T OverviewIt takes advantage of the {0} package to perform its functions.
MAX7358ETG+T FeaturesMAX7358ETG+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX7358ETG+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX7358 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | I²C |
| Configuration | 1 x 8:1 |
| Number of Channels | 1 |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 24Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | - |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.3V ~ 5.5V |
| Fuse Current | 1A |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | Multiplexers |
| Features | Bi-Directional |