MAX7367EUP+T OverviewDepending on the settings, temperatures can be controlled at {0}.
MAX7367EUP+T FeaturesMAX7367EUP+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX7367EUP+T Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Bi-Directional |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX7367 |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 6μA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.05mA |
| Max Frequency | 400kHz |
| On-State Resistance (Max) | 24Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.3V~5.5V |
| Signal Current-Max | 0.025A |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |