MAX9220EUM+ OverviewThe case is delivered in a Tube shape.48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) cases are used for packaging.Mounting type Surface Mount is recommended.Variations in the operating temperature range of -40°C~85°C TA are made by the device.3V~3.6V volts is the output voltage of the chip.The user can enter input using LVDS forms.Interface ics are recognized as having LVCMOS, LVTTL output type.3 inputs must be operated.21 outputs can be maintained on the device.Parts related to the MAX9220 family can be found by searching.Serializer/Deserializer is possible to classify the part as LINE RECEIVER in terms of Serializer/Deserializers interface IC type.There are 48 terminations in total.Chips have 48 pins that can be used.Serializer/Deserializer can handle voltages up to 3.3V.Surface Mount can be used to mount the device.Serializer/Deserializer is specified that the chip should be operated at a voltage of 3.6V volts.
MAX9220EUM+ FeaturesAvailable in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
MAX9220EUM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9220EUM+ serializers and deserializers applications.
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9220 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 21 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | LVCMOS, LVTTL |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 1.785Gbps |
| Number of Inputs | 3 |
| Differential Output | NO |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |