MAX9258GCM+ OverviewTube cases are used for delivery.48-LQFP-case packaging is used.The Surface Mount mounting type is recommended.A variable range of operating temperatures is provided by the device.1.71V~3.6V volts are the supply output of the chip.To enter input, the user can use a LVDS form.LVCMOS is the output type of the interface IC.To operate, there are 1 inputs.Serializer/Deserializer is possible to maintain 18 outputs on the device.MAX9258 family parts can be searched based on their relatedness.An interface IC type LINE TRANSCEIVER can be assigned to the part.In total, it has 48 terminations.There are 48 pins on the chip.Serializer/Deserializer can handle 3.3V volts of supply voltage.Surface Mount allows mounting of the device.At 3.3V, it delivers voltage.
MAX9258GCM+ FeaturesAvailable in 48-LQFP Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE TRANSCEIVER
MAX9258GCM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9258GCM+ serializers and deserializers applications.
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2009 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9258 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 18 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | LVCMOS |
| Power Supplies | 3.3V |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 840Mbps |
| Number of Inputs | 1 |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |