MAX9288GTM/VY+T OverviewThere is a Tape & Reel (TR) case in which the product is delivered.The product is packaged in a 48-WFQFN Exposed Pad case.A mounting type of Surface Mount, Wettable Flank is recommended for this product.Serializer/Deserializer is possible to change the operating temperature range of -40°C~105°C TA using the device.There is a 1.7V~1.9V volt supply output on the chip.In order for the user to enter input, there is a CML form available.Inputs 3 have to be operated.There is an option for the device to maintain 1 outputs.
MAX9288GTM/VY+T FeaturesAvailable in 48-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
MAX9288GTM/VY+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9288GTM/VY+T serializers and deserializers applications.
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Type | CML |
| Data Rate | 3.12Gbps |
| Number of Inputs | 3 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 48-SWTQFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Dim | (Ø x H) 70 mm x 65 mm |
| (Ø) | 70mm |
| Signal type | Non-stop light signal |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9288 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 3200 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | - |
| Type | KombiSIGN 71 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Output Type | CML |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V, 3.3 V |
| Operating Supply Current | 394 mA |
| Product Type | Serializers & Deserializers - Serdes |
| Product | GMSL Deserializers |
| Height | 65mm |