MAX9310EUP+ OverviewThere is a case option of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 1GHz. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Clock Buffer/Driver are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~2.625V V must be available. A pin count of 20 can be found on it. As a result, the output is LVDS. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 2.625V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation.
MAX9310EUP+ Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MAX9310EUP+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9310EUP+ Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Buffer/Driver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | HSTL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.6 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.025 ns |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |