MAX9312ETJ+ OverviewIt is package in 32-WFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 3GHz is the maximum value. A total of 32 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Data fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.25V~3.8V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 32 pins are present on timeing clock. The output of it is LVECL, LVPECL. This IC divider operates on 32 pins. It belongs to the family of MAX9312. It belongs to the family of electronic gadgets known as ECL. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.8V.
MAX9312ETJ+ Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MAX9312ETJ+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9312ETJ+ Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX9312 |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Family | ECL |
| Input | HSTL, LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.41 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.4 ns |
| fmax-Min | 1500 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.035 ns |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |