MAX9450EHJ+ OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 32-TQFP Exposed Pad-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 32 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 160MHz. Vsup reaches 3.6V at its maximum. In order to guarantee normaloperation, the supply voltage (Vsup) needs to be above 2.4V. There is a wide range of operating temperatures for -40°C~85°C. Components can produce voltages of 2.4V~3.6V. Its main function is 3G, Ethernet, SONET/SDH. A value of LVPECL is intended as an output. A total of 2007 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number MAX9450. The board contains 32 pins. There are PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC types used in it.
MAX9450EHJ+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
MAX9450EHJ+ ApplicationsThere are a lot of Microsemi Corporation
MAX9450EHJ+ application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Voltage - Supply | 2.4V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MAX9450 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.4V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | 3G, Ethernet, SONET/SDH |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.09 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |