MAX9452EHJ2T OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 160MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 2.4V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of 3G, Ethernet, SONET/SDH. The output should be LVDS. In order to find information about a part, you need to start at MAX9452. In the Oscillators family, the device belongs. The series number of a part is -. The company employs 32-TQFP-EP (5x5) as its supplier device package in order to manufacture its devices.
MAX9452EHJ2T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVDS
MAX9452EHJ2T ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX9452EHJ2T application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-TQFP-EP (5x5) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9452 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 160MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Subcategory | Oscillators |
| Voltage - Supply | 2.4V~3.6V |
| Base Part Number | MAX9452 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Product Type | VCXO |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | 3G, Ethernet, SONET/SDH |
| Product Category | VCXO Oscillators |
| Width | 5 mm |
| Length | 5 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |