MAX9526ATJ+ OverviewIt is embedded in a 32-WFQFN Exposed Pad package so that it can be taken anywhere.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Video Decoder is a category that can be applied to the type.I think it would work well for the encoder which is connected to the Automotive Systems, Players, TV axis.Switching power supplies use the 1.8V digital power of the optical encoder to provide power to the circuit.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 1.8V.By using Surface Mount, it is mounted on the wall.In this encoder, the pins have been arranged in a 32 pattern.By setting the maximum 125 °C value, we ensure that the encoder reader is stable during operation.It is essential that this rotary encoder's minimum working temperature does not fall below -40 °C°C.A supply voltage of 1.8 V is used in the operation of this converter.It has a 1 A/D converter on the side of it.Ideally, it would be best to package this encoder magnetic in a 32-TQFN (5x6) case.The - series includes this electrical quadrature encode.
MAX9526ATJ+ FeaturesIn 32-WFQFN Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
32 pins
1 A/D Converters
MAX9526ATJ+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9526ATJ+ Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x6) |
| Manufacturer Part Number | PDG36G0400VFAJ |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Manufacturer | Cutler Hammer, Div of Eaton Corp |
| Mounting | Panel |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX9526 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | - |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Automotive Systems, Players, TV |
| Max Power Dissipation | 1.009 W |
| Current Rating | 400 A |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Bandwidth | 180 Hz |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.009W |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX9526 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |