MAX9547ESA+T OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for Receiver due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 1 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.There is 8 pin count on this board.There are 8 terminations on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 20MHz.An electric current of 70mA is provided to digital sound amp.Its consumer IC type is CONSUMER CIRCUIT.If the supply voltage (Vsup) is not above 7.5V, the audio amplifier will not operate correctly.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.Temperatures of at least -40°C are recommended for working.
MAX9547ESA+T FeaturesMAX9547ESA+T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX9547ESA+T Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Receiver |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 70mA |
| Slew Rate | 50V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 7.5V~10V |
| Current - Output / Channel | 21mA |
| -3db Bandwidth | 20MHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 4.89mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |