MAX9595CTM+ OverviewIt takes advantage of the {0} package to perform its functions.
MAX9595CTM+ FeaturesMAX9595CTM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9595CTM+ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffers, I2C, RGB, SCART |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio, Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 230kHz |
| Base Part Number | MAX9595 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Number of Bits | 8 |
| Throw Configuration | DPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 230 kHz |
| -3db Bandwidth | 230MHz |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.75V~5.25V |
| Length | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |