MAX9651AUA+T OverviewThis is accessible in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package to save space.It is an excellent choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.Using 2 circuits enhances audio ic's flexibility.Its -3db bandwidth is 35 MHz.A current of 3.7 mA is supplied to digital sound amp.Among the - series of FPGAs, it belongs to this family.
MAX9651AUA+T FeaturesMAX9651AUA+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9651AUA+T Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-uMAX-EP/8-uSOP-EP |
| Housing Material | Zinc-Plated Steel |
| Manufacturer | Gems Sensors & Controls |
| Seal | Yes |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9651 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| Contact Type | SPST |
| Current Rating | 5 A @ 125 VAC, 250 VAC |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 2 |
| Current - Supply | 3.7 mA |
| Slew Rate | 40V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V ~ 20V, ±4.5V ~ 10V |
| Current - Output / Channel | 1.3 A |
| -3db Bandwidth | 35 MHz |
| Pressure Range | 150-600 psi |