MAX98089ETN+ OverviewAs a space saver, it comes in the 56-WFQFN Exposed Pad package. In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of Stereo Audio. The mounting type of this device is Surface Mount. Operating performance at -40°C ~ 85°C makes it possible to operate normally. Integrated ADCs / DACs are available in 2 / 2. There is a voltage supply of 1.65V ~ 2V to the analog circuit. There is a supply voltage of 1.65V ~ 3.6V provided to the digital circuit. Powered by a 1.65 V to 3.6 V supply voltage, it can run. Electronic parts from the FlexSound™ series are ideal for a wide variety of applications.
MAX98089ETN+ FeaturesEmbedded in the 56-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 2 ADCs / DACs
MAX98089ETN+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX98089ETN+ CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX98089 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.65 V |
| Interface Type | Serial (I2C) |
| Number of ADCs | 2 ADC |
| Number of DACs | 2 DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | FlexSound™ |
| Type | Stereo Audio |
| Operating Supply Voltage | 1.65 V to 3.6 V |
| Data Interface | I²C, Serial |
| Resolution | 24 bit |
| Sampling Rate | 96kSPS |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 3.6V |
| Conversion Rate | 96 kHz |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 101 |
| Product | Audio CODECs |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 101 |