MAX98090BEWJ+T OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 49-WFBGA, WLBGA package. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of Stereo Audio. Mounting type Surface Mount is used. At -40°C ~ 85°C, it can operate normally. It consists of 2 / 2 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 1.65V ~ 3.6V. Digital circuits are powered by 1.08V ~ 1.98V, 1.65V ~ 5.5V supply voltages. 1.65 V to 3.6 V is the supply voltage that it can operate from. It is suitable for a variety of applications and is part of the FlexSound™ series.
MAX98090BEWJ+T FeaturesEmbedded in the 49-WFBGA, WLBGA package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 2 ADCs / DACs
MAX98090BEWJ+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX98090BEWJ+T CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 49-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 49-WLP (3.15x3.15) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX98090 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.65 V |
| Interface Type | Serial (I2S) |
| Number of ADCs | 1 ADC |
| Number of DACs | 1 DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | FlexSound™ |
| Type | Stereo Audio |
| Operating Supply Voltage | 1.65 V to 3.6 V |
| Data Interface | I²C |
| Resolution | 24 bit |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.08V ~ 1.98V, 1.65V ~ 5.5V |
| Conversion Rate | 96 kHz |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 99 / 102 |
| Product | Audio CODECs |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 99 / 102 |