MAX9890AETA+ OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. 8 terminations are present on the chip. To sort IC types, use CONSUMER CIRCUIT. There should be no voltage below 2.7V on the supply line of this component (Vsup). The voltage it can produce is 3/5V volts. When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. The current supply is controlled by 0.022mA. There are 8 pins on the chip. Temperatures higher than 85°C should not be used in any case.
MAX9890AETA+ Featuresconsumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
MAX9890AETA+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9890AETA+ Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Strip |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-XDSO-N8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Supply Current-Max | 0.022mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package | Strip |
| Base Product Number | MAX989 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |