MAX9890BETA/V+T OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 8-WDFN Exposed Pad case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Noise Reduction functions. It can be used in Consumer Audio. There is a supply of votage within 2.7V~5.5V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. You can find similar parts by searching for the MAX9890 family. Refer to the following specifications for the device: 36dB. Chips have 8 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. This electrical component represents the Automotive, AEC-Q100 series.
MAX9890BETA/V+T FeaturesWith 8-WDFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
MAX9890BETA/V+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9890BETA/V+T Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | MAX9890 |
| Function | Noise Reduction |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Specifications | 36dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (3x3) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9890 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |