MB88121CPMC1-G-N2E1 OverviewThis is an excellent choice for Automotive due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 64-LQFP package.Surface Mount is used for mounting.There is a External as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C ~ 125°C (TA).External Program Memory has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V ~ 5.5V supply voltage.In terms of the controller series, the device belongs to the - series.Application Specific Microcontroller is a member of the - series of electrical components.
MB88121CPMC1-G-N2E1 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MB88121CPMC1-G-N2E1 ApplicationsThere are a lot of Infineon
MB88121CPMC1-G-N2E1 Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Package | Bulk |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Automotive |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Interface | Parallel Host, SPI |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Processor | External |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Controller Series | - |