MB88152APNF-G-100-JNERE1 OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package includes this clock generator. In it, there are 8 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. A clock generator's input is called CMOS, Crystal and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 134MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the CMOS logic levels is presented here. A Spread Spectrum Clock Generator is a classification for the electronic part in question. A supply current exceeding 7mA may cause an element to melt.
MB88152APNF-G-100-JNERE1 FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
MB88152APNF-G-100-JNERE1 ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
MB88152APNF-G-100-JNERE1 Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Standard, Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Spread Spectrum Clock Generator |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Output | CMOS |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Frequency (Max) | 134MHz |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 134MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 5.05mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |