MC100EL14DWR2 OverviewIt's a electronic part of the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). There are 20 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. It has a pin count of 20 on it. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.2V. 5 true outputs are available. This electrical component belongs to the 100EL series. When utilizing this gadget, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V can also be obtained. The maximum operating temperature of 85°C°C allows for stable operation. It operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability.
MC100EL14DWR2 Features20 terminations
MC100EL14DWR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100EL14DWR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EL |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Propagation Delay (tpd) | 0.83 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Number of True Outputs | 5 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL MUX |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |