MC100EL1648MELG OverviewA 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)-shaped packaging surrounds the digital timer. There is 1.1GHz frequency set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 4.2V~5.5V. The type of chips can be divided into VCO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 19mA voltage. The 100EL relates to the digital timer's series. It is based on MC100EL1648. The timer clock contains 14 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: NECL MODE VCC=0V, WITH VEE=-4.2V TO -5.5V SUPPLY. The sum of the IC chip pins is 14 . The number of the chip's terminations sums up to 14.
MC100EL1648MELG FeaturesOperate frequency at 1.1GHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: NECL MODE VCC=0V, WITH VEE=-4.2V TO -5.5V SUPPLY
MC100EL1648MELG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EL1648MELG Programmable Timers & Oscillators applications.
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EL |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | VCO |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | NECL MODE VCC=0V, WITH VEE=-4.2V TO -5.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 1.1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EL1648 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Operating Supply Current | 19mA |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| Width | 5.275mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |