MC100EP16VAMNR4G OverviewAs a packaging method, Tape & Reel (TR) is used.The 8-VFDFN Exposed Pad package contains it.To ensure normal operation of the device, 3V~5.5V is supplied.A Surface Mount mounting method is used for mounting electronic parts.The operating temperature is set to -40°C~85°C.There are a number of similarities among the electronic parts of the 100EP series.Based on its base part number 100EP16, related parts can be found.All component pins add up to 8.The way of Surface Mount is used to mount it.In its construction, there are 8 pins.By keeping the minimum supply voltage at 3V, normal use can be maintained.The maximum supply voltage can be kept at 5.5V for normal use.Maintaining the power supply of -4.5V is necessary for convenient operation.In CAN ALSO OPERATE WITH -3V TO -5.5V SUPPLY IN NECL MODE, it provides high performance.The interface IC type is LINE TRANSCEIVER.There are 1 transmitters integrated into it.
MC100EP16VAMNR4G FeaturesMC100EP16VAMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP16VAMNR4G Specialty Logic ICs applications.
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EP |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH -3V TO -5.5V SUPPLY IN NECL MODE |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V~5.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 100EP16 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | -4.5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Logic Function | AND, NAND, Receiver |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Logic Type | Differential Receiver/Driver |
| Differential Output | YES |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Receive Delay-Max | 0.34 ns |
| Negative Supply Voltage-Nom | -4.5V |
| Transmit Delay-Max | 0.34 ns |
| Number of Transmitters | 1 |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |