MC100EP196BMNG OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tube. Using the 32-VFQFN Exposed Pad package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 3V~3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. As a result, it is configured with 1024 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number MC100EP196B are universally preferred for a variety of applications. Terminals are located at QUAD. As a result, it is equipped with 32 terminations for unique configurations. When operating, a voltage of 3.3V is provided. Providing it with a minimum supply voltage of 3V is acceptable. If the maximum supply voltage is 3.6V, the system should be able to operate. Surface Mount is mounted in the way. There is a power supply provided in +-3.3V to ensure flexibility of operation. A group of 32 pins has been arranged in its design. The combination of its NECL MODE: VCC=0 WITH VEE=-3.0 V TO -3.6 V as well as its other specific characteristics makes it well suited to a variety of applications. It is part of the 100EP series of electronic devices that are among the most significant.
MC100EP196BMNG FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
supply type: +-3.3V
Mounting Type: 100EP
MC100EP196BMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP196BMNG Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE=-3.0 V TO -3.6 V |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Depth | 5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP196B |
| Function | Programmable |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | +-3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Number of Taps/Steps | 1024 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 2.5ns ~ 13ns |
| Total Delay-Nom (td) | 12.4 ns |
| Tap Increment | 10ps |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |