MC100H642FNR2 OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. 28-LCC (J-Lead) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 28 terminations are found in it. Voltage 5V is provided by the part. To run 235, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 100MHz. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.25V. In order for normaloperation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.75V volts. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 4.75V~5.25V. Component 68030, 68040 MPUs serves the main purpose. In this case, TTL is meant to be the output. The board includes 28 pins. LOW SKEW CLOCK DRIVER logic ICs are used.
MC100H642FNR2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 235
Include 1 Circuits
run the output at th range of TTL
Logic IC Type: LOW SKEW CLOCK DRIVER
MC100H642FNR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100H642FNR2 application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | ECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 5.75 ns |
| Main Purpose | 68030, 68040 MPUs |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2006 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Part Number | MC100H642 |
| Power Supplies | 5V |
| Lead Free | Contains Lead |