MC100LVE310FNR2 OverviewThere is a case option of 28-LCC (J-Lead) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 1GHz. 28 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.8V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 28 can be found on it. As a result, the output is LVECL, LVPECL. It is operated using the 28 pins. This is a member of the family of MC100LVE310. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.8V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. There is a -3.3V volt supply attached to it. It belongs to the 100LVE series of electronic parts. As a result of utilizing this gadget, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -3.8V is also available.
MC100LVE310FNR2 Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVE310FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVE310FNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVE |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC100LVE310 |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Power Supplies | -3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.85 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.8 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |