MC100LVEL11DG OverviewThe clock divider is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tube. It contains 8 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.8VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8. The output is ECL, PECL. It is operated by using 8 pins. This is a member of the MC100LVEL11 family. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. By default, output 4 is set. Power is provided by a -3.3V volt source. It is part of the 100LVEL series of electrical components. As long as the frequency is 1GHz, it maintains excellent accuracy. The maximum input voltage is 2.42V.
MC100LVEL11DG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 1GHz frequency
MC100LVEL11DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEL11DG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEL |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Power Supplies | -3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 24mA |
| Max Supply Current | 30mA |
| Propagation Delay | 435 ps |
| Turn On Delay Time | 435 ps |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |