MC100LVEL39DWG OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 20 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called LVDS, NECL, PECL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 1GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 3.8V. A maximum voltage of 3V should be used for this frequency generator for safety reasons. There should be 3V~3.8V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with ECL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator component. Microprocessor-specific clock PLL with 20 bits. The related electronic parts of part number MC100LVEL39 are listed below. There are 20 pins that are available on the clock PLL. There is an electronic part in this series that belongs to the 100LVEL family. At maximum 0.05 ns, this analog clock generator has low timing skew. Clock logic function Clock are combined with input data in this frequency synthesizer.
MC100LVEL39DWG FeaturesAvailable in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply voltage of 3.3V
MC100LVEL39DWG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEL39DWG Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEL |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEL39 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Power Supplies | +-3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Logic Function | Clock |
| Input | LVDS, NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |