MC100LVEP11DR2G OverviewThere is a case option of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. 8 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.8V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 8 can be found on it. As a result, the output is ECL, PECL. It is operated using the 8 pins. This is a member of the family of MC100LVEP11. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation. There is a default setting of output 4. It belongs to the 100LVEP series of electronic parts. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 3GHz.
MC100LVEP11DR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 3GHz frequency
MC100LVEP11DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEP11DR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEP |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 360 ps |
| Turn On Delay Time | 360 ps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.36 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |