MC100LVEP11DTR2G OverviewIt is available in the case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 3GHz for normal operation. There are 8 terminations in it. Using a supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.8V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 8. There is an output of ECL, PECL. The 8 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the MC100LVEP11. To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 2.375V. As a default, it is set to output 4 by default. A component of the 100LVEP series can be found in this electrical part. There is a maximum input voltage of 2.42V.
MC100LVEP11DTR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVEP11DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEP11DTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEP |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MC100LVEP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 360 ps |
| Turn On Delay Time | 360 ps |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.36 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |